yazara ait eserler: Ahmet Hamdi Tanpınar

Başka Bir Yıldızda, Ahmet Hamdi Tanpınar

Bu ümitsiz ve biçare Şahitleri ömrümüzün Bu aynanın sularında Kaç kere yıkandı yüzün. Bu lamba ve hülyamıza Yabancı binlerce uyku; Bir demir pençeydi sanki İçimizde eski korku… Ve birden değişen yüzün Arzunun uzaklarında, O çılgın bitiş, kayboluş Göğsünde ve kollarında.… tamamını oku »

Eşik, Ahmet Hamdi Tanpınar

Bu yekpare akış, durgun, derinden… Her aynada yalnız kendi görünen Bu yüz ve şifasız hüznü eşyanın Kendi cevherinde mahpus bir ânın Dağıttığı dünya hep yaprak yaprak, Dalgın, unutulmuş sesleri uzak Bir uykudan bana tekrar dönenler, İçimde, dışımda hep aynı çember! Bin… tamamını oku »

İnsan ve Ötesi, Ahmet Hamdi Tanpınar

Bir iki düdük sesi, sonra bir ifritin nefes alışına benzer bir soluma… Ve tren durdu. Havasını sert aydınlığı ile kıran sert lâmbaları ile, sağa sola koşuşan yolcularının telâşı ile, yüksek, alçak bir yığın insan çığlığı ve eşyanın sükûneti ile bu… tamamını oku »

Kalbim, Ahmet Hamdi Tanpınar

Boş dehlizlerinde ne ziya, ne ses… İnziva, korkudan kısık bir nefes Gibi dalga dalga ürperir, erir. Her şey bu bakımsız, eski sarayda Bir sonsuz elemi hatırlatmada Duyulan, sezilen yalnız kederdir. Dallarda inlerken rüzgârın neyi Mehtapta yükselen bir fıskiyeyi Beyhude düşünür… tamamını oku »

Zaman Kırıntıları, Ahmet Hamdi Tanpınar

Biz, zaman kırıntıları, Zaman sinekleri, Tozlu camlarında günlerin sessiz kanat çırpanlar Ve lüzumsuz görenler artık Bu aydınlıkta kendi gölgelerini! Sanki siyah, simsiyah taşlar içinde Siyah, simsiyah kovuklarda yaşadık biz, Sanki hiç görmedik birbirimizi, Sanki hiç tanışmadık! Dünya bize öyle kapattı… tamamını oku »