yazara ait eserler: Ahmed Arif

Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden, Ahmed Arif

Yiğit harmanları, yığınaklar, Kurulmuş çetin dağlarında vatanların. Dize getirilmiş haydutlar, Hayınlar, amana gelmiş, Yetim hakkı sorulmuş, Hesap görülmüş. Demdir bu… Demdir, Derya dibinde yangınlar, Kan kesmiş ovalar üstünde Mayıs… Uçmuş, bir kuştüyü hafifliğinde, Çelik kadavrası korugan’ların. Ölünmüş, canım, ölünmüş Murad… tamamını oku »

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif

Seni, anlatabilmek seni. İyi çocuklara, kahramanlara. Seni anlatabilmek seni, Namussuza, halden bilmeze, Kahpe yalana. Ard – arda kaç zemheri, Kurt uyur, kuş uyur, zindan uyurdu. Dışarda gürül – gürül akan bir dünya… Bir ben uyumadım, Kaç leylim bahar, Hasretinden prangalar… tamamını oku »

Karanfil Sokağı, Ahmed Arif

Tekmil ufuklar kışladı Dört yön, on altı rüzgar Ve yedi iklim beş kıta Kar altındadır. Kavuşmak ilmindeyiz bütün fasıllar Ray, asfalt, şose, makadam Benim sarp yolum, patikam Toros, Anti-toros ve asi Fırat Tütün, pamuk, buğday ovaları, çeltikler Vatanım boylu boyunca… tamamını oku »

Unutamadığım, Ahmed Arif

Açardın, Yalnızlığımda Mavi ve yeşil, Açardın. Tavşan kanı, kınalı – berrak. Yenerdim acıları, kahpelikleri… Gitmek, Gözlerinde gitmek sürgüne. Yatmak, Gözlerinde yatmak zindanı Gözlerin hani? “To be or not to be” değil. “Cogito ergo sum” hiç değil… Asıl iş, anlamak kaçınılmaz’ı,… tamamını oku »

Uy Havar!, Ahmed Arif

Yangınlar, Kahpe fakları, Korku çığları Ve irin selleri, aç yırtıcılar, Suyu zehir bıçaklar ortasındasın. Bir cana, bir başa kalmışsın vay vay! Pusatsız, duldasız, üryan Bir cana bir de başa Seher vakti leylim – leylim Cellat nişangahlar aynasındasın. Oy sevmişem ben… tamamını oku »