yazara ait eserler: Turgut Uyar

Acıyor, Turgut Uyar

Mutsuzluktan söz etmek istiyorum Dikey ve yatay mutsuzluktan Mükemmel mutsuzluğundan insansoyunun sevgim acıyor Biz giz dolu bir şey yaşadık Onlar da orada yaşadılar Bir dağın çarpıklığını bir sevinç sanarak En başta mutsuzluk elbet Kasaba meyhanesi gibi Kahkahası gün ışığına vurup… tamamını oku »

Aramızdaki, Turgut Uyar

Sevgilim sevgilim kuzey sanrısı gibidir geceyi beşe filan böler sonra ayılar hüzünden ölmez sevgilim sevgilim açlıktan ölür onlar işte bundan ötürü hüznü artık bir ayıya bıraktım sevgilim sevgilim bir ayıya ister ormanda kullansın ister buzdağında hayatın kutlu olsun sevgilim ki… tamamını oku »

Bir Kırmızı Örtü, Turgut Uyar

herkes geçkin bir kışı yaşıyor istanbul’da türkiye’de geçkin bir kış nedir meselâ hüzün bile pahalı karlar bile bulgursu yüreğin tam ortasında bir iplik dokuz düğüm dokuzu da turnalı varış bir gülün başlangıcına değil suya eşitlik beklerken en azından gözleri kapalı… tamamını oku »

Biraz Daha, Turgut Uyar

Kullanmam ucuz özgürlüğü sana sığınırım Azarladığım bir dünyayı suya bırakıp Günlük dövüşü en uygun yerinde keserek Ve kan biraz daha akar durur, akmalıdır Bir çaresizlik sanırım, öfkem büyür uğunurum Oysa bir çiçek bir güzel dünyaya bakmalıdır Ve kuytulardan, unutulmaktan tek… tamamını oku »

Bitmemiş Şiirler I, Turgut Uyar

(Ne de olsa sevda başka şeydir.) Olgun yaz başağı, güz ayvası… Bir ölümsüz lezzet her ısırışta Ömrün en güzel meyvası.. Bir destanî türkü ki deyme gitsin, Yaralısı sevdalılardan bahseder. Bir gümüş kupada üç damla zehir, Bakire belinde hançer.. Al kordelâya… tamamını oku »

Bitmemiş Şiirler VIII, Turgut Uyar

Vapur gürültüsüz ayrılır limandan Cümle hatıralar beraberimdedir. Feriköy’de bir tramvay durağı, Bir kış günü pastacıda, unutulmaz Bir sandal gezintisi ki; Sarıyer’de Fotoğrafları hâlâ iç cebimdedir… Ömrümüz böyle olmamalıydı, Elâgözlüm Bir vakitsiz meyve dilemeliydik Tanrı’dan Uzun hasretlerin arifesinde Ellerim böğrümde kalmamalıydı.… tamamını oku »

Çok Üşümek, Turgut Uyar

Bir kalır uzun resimlerde anısı sakallarımızın Urban içinde üşüyüp üşüyüp kaldığımızın Bir kalır yanık yağlar kokusu şehirlerde Uzun nehirlere binip uzaklaşmadıkça Bir kalır yabancı yataklarda o oteller Meydanlar heykeller sizin olmadığınız o her yer O çok yalınç gerçekli gelip gitmeler… tamamını oku »

Geyikli Gece, Turgut Uyar

Halbuki korkulacak hiç bir şey yoktu ortalıkta Her şey naylondandı o kadar Ve ölünce beş on bin birden ölüyorduk güneşe karşı. Ama geyikli geceyi bulmadan önce Hepimiz çocuklar gibi korkuyorduk Geyikli geceyi hep bilmelisiniz Yeşil ve yabani uzak ormanlarda Güneşin… tamamını oku »

Kıştan Kalan Soğukluk, Turgut Uyar

yine de kötü bir kış geçirmedik sanıyorum altın düştü örneğin karlar beyaz yağdı, direndi uzun zaman geleceğin sevgisi bir aklık olarak başladı sevgilim senin ellerin bir keçi sever kadar taze sevgilim kolera yavaşladı üstelik birkaç kez de aya gidildi gelindi… tamamını oku »

Münacat, Turgut Uyar

birden hatırladık seninle buluşamadığımız günleri gel ey büyük bakış yüce suskunluk gel artık beri kentleri ve kasabaları ve köyleri çevirdik senin adına kapıları tutmaktan artık herkesin nasır oldu elleri olsun daha da tutarız sen varsan düşüncemizde ama gel tutarız karaları… tamamını oku »

Size Olmayan, Turgut Uyar

sana olmayan özlem bir şeye benzemiyor – bilinir ben yoğun içki severim ne kavurucu ne umursanmaz ne de bir şey kuyruksuz uçurtma gibi sokaktan biri geçiyormuş gibi başka bir özlemin öznesi sanki aşk bazan imkânsız görünür kişiye hepten biten birinden… tamamını oku »

Terziler Geldiler, Turgut Uyar

Terziler geldiler. Kırılmış büyük şeylere benzeyen şeylerle daha çok koyu renklere ve daha çok ilişkilere Bir kenti korkutan ve utandıran şeylerle. Kumaşlar bulundu ve uyuyan kediler okşandı. Sonra sonsuz çalgısı sevinçsizliğin. Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de Duruma… tamamını oku »