yazara ait eserler: Sezai Karakoç

Aşk ve Çileler, Sezai Karakoç

Monna Rosa, siyah güller, ak güller. Geyve’nin gülleri ve beyaz yatak. Kanadı kırık kuş merhamet ister. Ah, senin yüzünden kana batacak. Monna Rosa, siyah güller, ak güller. Ulur aya karşı kirli çakallar, Ürkek ürkek bakar tavşanlar dağa. Monna Rosa, bugün bende… tamamını oku »

Pişmanlık ve Çileler, Sezai Karakoç

Rüzgar eser, yağmur yağar, tilkiler üşür; Bir odun parçası aydınlatır ocağı. Anne ateşin önünde perişan, Anne ateşin içinde hür… Rüzgar eser, yağmur yağar, tilkiler üşür. Yağmurlar sırtıyla sırtımın arasındadır; Şarkılar dudaklarıyla dudaklarımın. Bin parçaya böldü beni bir divane sır, Sesi… tamamını oku »

Veda, Sezai Karakoç

Silahlara veda Geceye rüyaya ve sana Yalnızlığın geyik gözlü köşesinden Düzenlerin çıkmazına Çizdiğim resmin Saat kulesi ağlıyor Ağzım o çeşit yok Şişe bu çeşit var Sen bir gece gelsen Güneş doğmasa Gitmeden yine gelsen Bu yeni geleni Bu bize bakanı… tamamını oku »

Yağmur Duası, Sezai Karakoç

Ben geldim geleli açmadı gökler; Ya ben bulutları anlamıyorum. Ya bulutlar benden bir şeyler bekler. Hayat bir ölümdür, aşk bir uçurum… Ben geldim geleli açmadı gökler. Bir yağmur bilirim, bir de kaldırım: Biri damla damla alnıma düşer; Diğerinde durur göğe… tamamını oku »