yazara ait eserler: Orhan Veli Kanık

Dalga, Orhan Veli Kanık

“Deli eder insanı bu dünya; Bu gece, bu yıldızlar, bu koku, Bu tepeden tırnağa çiçek açmış ağaç” Vazgeçemediğim, 1945 Mesut sanmak için kendimi Ne kâğıt isterim, ne kalem; Parmaklarımda cıgaram, Dalar giderim mavisinden içeri Karşımda duran resmin. Giderim, deniz çeker;… tamamını oku »

Dar Kapı, Orhan Veli Kanık

Nedir bu geceyle gelen birsam? Duyuyorum serzenişlerini. Karanlıkta ağzının yerini Arıyor deli gibi hâfızam. “Yanıyor unutulmuş buhurdan Yine gecenin içinde sessiz”, Hâtıralarla kabaran deniz, Doluyor ruhun oluklarından. Işık yağıyor doğan geceden; Nasıl diriliş bu, neden sonra? Bu rüya gibi geceden… tamamını oku »

Düşüncelerimin Başucunda, Orhan Veli Kanık

Hasretimin yıllardan beri bel bağladığı… İşte odur düşüncelerimin başucunda. O, göğsünün taşkın hareketi avucunda, Gözlerinde rüyaların gülüp ağladığı. Kendi bahçesidir onu içinde gördüğüm. Yollar yine her günkü gibi yaz uykusunda Ve yaban çiçeklerinin buruk kokusunda Her ikindi günlük rüyasını gören… tamamını oku »

Eldorado, Orhan Veli Kanık

Ufkunda mavi bulutların uçuştuğu dağ, Büyülü göklerinde sesler duyduğum Aden, Avucumda dört kollu nehrin verdiği maden, Üstümde yemişleri alnıma değen Tûbâ. Müthiş dünyasile, uykuma ilk girdiği yer… Gülümsüyor mavi bir ay ışığında kamış. Göllerin şekil dolu derinliğine dalmış Vuslatın havasını… tamamını oku »

İstanbul’u Dinliyorum, Orhan Veli Kanık

İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı; Önce hafiften bir rüzgâr esiyor; Yavaş yavaş sallanıyor Yapraklar, ağaçlarda; Uzaklarda, çok uzaklarda, Sucuların hiç durmıyan çıngırakları; İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı. İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı; Kuşlar geçiyor, derken: Yükseklerden, sürü sürü, çığlık çığlık. Ağlar çekiliyor dalyanlarda;… tamamını oku »

Kitabe-i Seng-i Mezar, Orhan Veli Kanık

I Hiçbir şeyden çekmedi dünyada Nasırdan çektiği kadar; Hattâ çirkin yaratıldığından bile O kadar müteessir değildi; Kundurası vurmadığı zamanlarda Anmazdı ama Allahın adını, Günahkâr da sayılmazdı. Yazık oldu Süleyman Efendi‘ye II Mesele falan değildi öyle, To be or not to… tamamını oku »

Vatan İçin, Orhan Veli Kanık

Neler yapmadık şu vatan için! Kimimiz öldük; Kimimiz nutuk söyledik. Vatan İçin, Orhan Veli Kanık – Şiir Kaynak: Bütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık, Adam Yayınları Gönderen: Samet Altun, (12.12.16, 22.41) < önceki eser  •  rastgele  •  sonraki eser > [ hata bildir… tamamını oku »

Yaşamak, Orhan Veli Kanık

I Biliyorum, kolay değil yaşamak, Gönül verip türkü söylemek yâr üstüne; Yıldız ışığında dolaşıp geceleri, Gündüzleri gün ışığında ısınmak; Şöyle bir fırsat bulup yarım gün, Yan gelebilmek Çamlıca tepesine… – Bin türlü mavi akar Boğaz’dan – Her şeyi unutabilmek maviler… tamamını oku »