yazara ait eserler: Mehmet Âkif Ersoy

Âtiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak, Mehmet Âkif Ersoy

Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak… Alçak bir ölüm varsa, emînim, budur ancak. Dünyâda inanmam, hani görsem de gözümle. İmânı olan kimse gebermez bu ölümle: Ey dipdiri meyyit, ‘İki el bir baş içindir.’ Davransana… Eller de senin, baş da senindir! His… tamamını oku »

Azimden Sonra Tevekkül*, Mehmet Âkif Ersoy

“Bir kerre de azmettin mi, artık Allah’a dayan…” (Kur’an, Âl-i İmrân, 159) — “Allâh’a dayanmak mı? Asırlarca dayandık! Düştükse bu hüsrâna, onun nârına yandık! Yetmez mi çocukluktaki efsâneye hürmet? Hâlâ mı reşîd olmadı, hâlâ mı bu ümmet? Dersen ki: Ufuklarda… tamamını oku »

Bana Sor Sevgili Kâri, Mehmet Âkif Ersoy

Bana sor sevgili kâri’, sana ben söyleyeyim, Ne hüviyyette şu karşında duran eş’ârım: Bir yığın söz ki, samîmiyyeti ancak hüneri; Ne tasannu’ bilirim, çünkü, ne san’atkârım. Şi’r için “göz yaşı” derler; onu bilmem, yalnız, Aczimin giryesidir bence bütün âsârım! Ağlarım, ağlatamam;… tamamını oku »

Bu Uğursuz Gecenin Yok Mu Sabâhı?, Mehmet Âkif Ersoy

بِّ لَوْ شِئْتَ أَهْلَكْتَهُم مِّن قَبيَ أَتُهْلِكُنَا بِمَا فَعَلَ السُّفَهَاء مِنَّا Yâ Râb, bu uğursuz gecenin yok mu sabâhı? Mahşerde mi bîçârelerin, yoksa felâhı! Nûr istiyoruz… Sen bize yangın veriyorsun! ‘Yandık! ‘diyoruz… Boğmaya kan gönderiyorsun! Esmezse eğer bir ezelî nefha,… tamamını oku »

İstiklâl Marşı, Mehmet Âkif Ersoy

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl! Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu… tamamını oku »