yazara ait eserler: Behçet Necatigil

Gece Vakti Bir Sokağı Düşünmek, Behçet Necatigil

Yarı yüzüm gölge, yarı yüzüm ışık Ansızın koptu aradaki bağ. Yasak bölgelere girdiğimdendi Birdenbire duruşum. Ben buradan giderim, çok geç oldu Sen de git yat, yorgunsun… Deminki havayı yitirdiğimdendi, Gerçeklere dönüşüm, korkularda. O, aydınlık yerlerde anlardı beni, Eğer anlamaksa bu.… tamamını oku »

Gece ve Yas, Behçet Necatigil

Bir köşeye büzülüp Böyle susmazdım ama Kapılardan süzülüp Gece doldu odama. Bir yağmur ince ince Çarpıyor şimdi cama Hasret kaldım sevince Korku yüzümde yama. Dalarken gözümde yaş Ben böyle sonsuz gama Artıyor yavaş yavaş Damlardaki ağlama. Gece ve Yas, Behçet… tamamını oku »

Kaplar Denizin Yüzünü, Behçet Necatigil

Kaplar denizin yüzünü Unutulmuş uykularda Şimdi değişmiş kayıp Şimdi bir başka uzak. Kopmuşsanız yıllar yılı sürmüş bir yaşamadan Kapanmışsa o sayfa İçinizde bir ezik, garipsi türkü Şimdi artık yoksa. Daralan gecede Boş yere aramak sevinci Beraberken acı yan Ayrılınca neden… tamamını oku »

Liman, Behçet Necatigil

Güçlü fırtınalarda direkleri kırılmış Gemiler bize sığınır, bulduk sanırız. Görmezler. Varsa yoksa uzaklar, Onarırız. Giderler, kalırız. Sonra gecelerde. Bu son olsun, son Gönderme! Engine yalvarırız. Sonra büyür daha da Korkunç yalnızlığımız. Liman, Behçet Necatigil – Şiir Kaynak: İki Başına Yürümek, Behçet Necatigil, De… tamamını oku »

Sevgilerde, Behçet Necatigil

Sevgileri yarınlara bıraktınız Çekingen, tutuk, saygılı. Bütün yakınlarınız Sizi yanlış tanıdı. Bitmeyen işler yüzünden (Siz böyle olsun istemezdiniz) Bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi Kalbinizi dolduran duygular Kalbinizde kaldı. Siz geniş zamanlar umuyordunuz Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.… tamamını oku »

Solgun Bir Gül Dokununca, Behçet Necatigil

Çoklarından düşüyor da bunca Görmüyor gelip geçenler Eğilip alıyorum Solgun bir gül oluyor dokununca. Ya büyük şehirlerin birinde Geziniyor kalabalık duraklarda Ya yurdun uzak bir yerinde Kahve, otel köşesinde Nereye gitse bu akşam vakti Ellerini ceplerine sokuyor Sigaralar, kâğıtlar Arasından… tamamını oku »

Yıldızlar, Behçet Necatigil

Seni karanlıkta yatırıyorlar. Korkuyorsun geceden: Bakıp bakıp pencereden, Yatağına sokuluyorsun. Ben hep eski yerimdeyim, biliyorsun. Hava açık olduğu zamanlar Beni seyrediyor, seviniyorsun. Ne olurdu, ben de, Sana göründüğüm şekilde Odana gelseydim. Ateşböcekleri gibi, Küçücük avucunda Yanıp yanıp sönseydim. Seneler geçip… tamamını oku »