yazara ait eserler: Arthur Rimbaud

Cehennemde Bir Mevsim, Arthur Rimbaud

   Anımsayabildiğim kadarıyla, eskiden, bir şölendi yaşantım açtığı tüm çiçeklerin, tüm şarapların aktığı.    Bir akşam Güzelliği dizlerime oturttum. – Ve acı buldum onu. – Sövdüm.    Silahlandım tüzeye karşı.    Kaçtım. Ey büyücü kadınlar, ey mutsuzluk, ey kin, size emanet… tamamını oku »

Kötü Kan, Arthur Rimbaud

   Göğ gözüm, kuş beynim ve kavgadaki toyluğum Galyalı atalarımdan kaldı bana. Onlarınki kadar barbarca buluyorum kılığımı. Ama saçlarımı yağlamıyorum.    Çağlarının en ahmak hayvan yüzücüleri ve ot yakıcılarıydı Galyalılar.    Onlardan kalma bana: puta tapma, günah tutkusu; oy! bütün… tamamını oku »

Olmayacak Şey, Arthur Rimbaud

         Ah! şu çocukluk yaşantım, her türlü havada, hayal aleminde yüzercesine sade, en kayıtsız dilenciden daha kayıtsız, yertsiz yurtsuz, eşsiz dostsuz olmaktan gurur duyup dolaştığım büyük yol, ne aptallıktı. — Ayrımına yeni varıyorum! — Bugün artık bizimle pek az konuda… tamamını oku »

Sarhoş Gemi, Arthur Rimbaud

Ölü sularından iniyordum nehirlerin Baktım yedekçilerim iplerimi bırakmış; Cırlak kızılderililer, nişan atmak için Hepsini soyup alaca direklere çakmış. Bana ne tayfalardan; umurumda değildi Pamuklar, buğdaylar, Felemenk ve İngiltere; Bordamda gürültüler, patırtılar kesildi; Sular aldı gitti beni can attığım yere. Med… tamamını oku »