epilog'da yayımlanmış öykü türündeki eserler

Adını Yaşam Oteli Koy, Pınar Öğünç

Kuru bir sıkıntıyla açtım gözlerimi, kahverengi bir çarşambaydı ya da sarı bir cumartesi. Yüzümü yıkadım, traş da oldum sanırım, yani traş olmuşum gibi bir şey oldum. Bir bardak ılık su içtim, çıktım. Kaldırım taşlarını saymak istedim yürürken; olmadı. Yol kenarındaki… tamamını oku »

Güneşin İkindisinde, Fırat Karabulut

“Onu görmeyeli ne kadar çok oldu.” düşüncesiyle uyandı. Zorla açabildi göz kapaklarını. Oda hâlâ karanlıktı. Zaten altı aydır gece gibiydi günler. Hava sürekli kapalıydı. Tipinin sesiyle uyanmıştı ama bu ses, bir kapı sesi gibi gelmişti ona. Onun geldiğini zannederek uyanmıştı.… tamamını oku »

Kan Yüzüğü, Aziz Nesin

Adam, otelin salonuna girdi. Salonda ikişer üçer kişi oturuyorlardı. Tek başına oturan kız, kendisine mektup yazıp bugün burada buluşmak üzere söz veren kız olmalıydı. Kız, arkası kapıya dönük oturmuştu. Adam kızı görüyordu. Adamın ilk gözüne çarpan, kızın saçlarıyla ayakkabıları oldu.… tamamını oku »

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş

Gözlerimi dünyayı ürkütmekten korkarcasına yavaşça açtığımda, ortalığı kahve kokusu sarmıştı. Dağın tepesinde, Doğu heykelleri kadar hareketsiz, öylece oturuyorduk gene. Daha doğrusu, ben her zamanki gibi gri sakallıya bakarak kendimizi bir şeylere benzetmeye çalışıyordum. Sözgelimi, bitmiş bir şölenden bedenlerini alıp gitmeyi… tamamını oku »

Sekreter Aranıyor, Serpil Tuncer

Takvim pazarı gösteriyordu ve dünkü güneşli havadan eser yoktu. Bahar tüm şatafatıyla ağaçları donatırken rüzgâr, yağmuru da üzerine alarak yeni güne açılışını yaptı. Ofisinde uyuyakalmıştı. Üşüyordu. Ellerinde garip bir uyuşma vardı. “Soğuktan olmadı” diye düşündü. Hafta içi satın aldığı siyah… tamamını oku »

The Looking Glass, Anton Çehov

New Year’s Eve. Nellie, the daughter of a landowner and general, a young and pretty girl, dreaming day and night of being married, was sitting in her room, gazing with exhausted, half-closed eyes into the looking-glass. She was pale, tense,… tamamını oku »