seçtiğiniz türdeki eserler: deneme

epilog’da yayımlanmış deneme türündeki eserler

Deli Aynası, Desiderius Erasmus

Rica ederim, söyleyiniz, insan kendinden nefret ederse, birini sevebilir mi? Kendi kalbi ile barışık olmazsa başkalarıyla iyi geçinebilir mi? Kendi varlığından canı sıkkın ve yorgun ise topluluğa hoşluk getirebilir mi? Bu soruların hepsine evetle cevap vermek için, deliliğin kendinden daha… tamamını oku »

Geleceği Elinden Alınan Adam: Oğuz Atay, Enis Batur

Tutunamayanlar‘ın yazarı önsözlerle, bakış açıları ne olursa olsun “Hayatı ve Eserleri” türünden bönsözler üreten kalem efendileri ile inceden inceye alay ediyor. Aklıma çağdaş bir düşünürün, Jacques Derrida’nın, önsözün anlamsızlığını vurgulamak için önsözler üzerine bir kitabına yazdığı uzun önsöz geliyor: Oğuz… tamamını oku »

İnsan ve Ötesi, Ahmet Hamdi Tanpınar

Bir iki düdük sesi, sonra bir ifritin nefes alışına benzer bir soluma… Ve tren durdu. Havasını sert aydınlığı ile kıran sert lâmbaları ile, sağa sola koşuşan yolcularının telâşı ile, yüksek, alçak bir yığın insan çığlığı ve eşyanın sükûneti ile bu… tamamını oku »

İnsanlar Arasındaki Adaletsizlik, Michel de Montaigne

Plutarkhos, ruhun yeteneklerinden, iç değerlerimizden bahseder. Der ki; düşünürsek hayvanla hayvan arasında çok büyük farklar yoktur, insanla insan arasında olduğu gibi. Epaminondas’ı ben de hayal ettiğim ölçüde, tanıdığım aklı başında herhangi bir insandan o kadar uzak görüyorum ki Plutarkhos’dan da… tamamını oku »

Mükeyyifat, Ahmet Haşim

Mükeyyifatın hiçbir türlüsünü sevmem. Sinirlerim onlarla kaynaşmaya uygun değildir. Bununla birlikte, kullanabilenlere gıpta ederim. Sağlığın sade su içmekle korunabileceğini söyleyenlerin, savlarını kanıtlamak için ileri sürdükleri az çok makul kanıtlara karşılık, içki taraftarlarının da güçlü savunma araçları var. Bunlardan birini dinledim.… tamamını oku »

Sus Artık Sesim…, Ahmet Altan

üzgünüz, bu yazı epilog’dan kaldırılmış. neden? Sus Artık Sesim…, Ahmet Altan – Deneme Kaynak: İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan, Alkım Yayınları Gönderen: Samet Altun, (10.09.16, 00.52)v < önceki eser  •  rastgele  •  sonraki eser > [ hata bildir ] hata türü: *… tamamını oku »

Yaşıyor, Yani Savaşıyor Olmak, İsmet Özel

Dünyaya gelmek, bir saldırıya uğramaktır. Doğan bebek, havanın ciğerlerine olan saldırısının verdiği acıyla haykırır. Soğuk saldırır bize, sıcak saldırır. Açlığın, hastalığın, korkunun saldırılarını savuşturma yoluyla yaşarız, hayatta kalırız. Yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir. Bir gün son nefesimizi… tamamını oku »