epilog'da yayımlanmış deneme türündeki eserler

Deli Aynası, Desiderius Erasmus

Rica ederim, söyleyiniz, insan kendinden nefret ederse, birini sevebilir mi? Kendi kalbi ile barışık olmazsa başkalarıyla iyi geçinebilir mi? Kendi varlığından canı sıkkın ve yorgun ise topluluğa hoşluk getirebilir mi? Bu soruların hepsine evetle cevap vermek için, deliliğin kendinden daha… tamamını oku »

Geleceği Elinden Alınan Adam: Oğuz Atay, Enis Batur

Tutunamayanlar‘ın yazarı önsözlerle, bakış açıları ne olursa olsun “Hayatı ve Eserleri” türünden bönsözler üreten kalem efendileri ile inceden inceye alay ediyor. Aklıma çağdaş bir düşünürün, Jacques Derrida’nın, önsözün anlamsızlığını vurgulamak için önsözler üzerine bir kitabına yazdığı uzun önsöz geliyor: Oğuz… tamamını oku »

İnsan ve Ötesi, Ahmet Hamdi Tanpınar

Bir iki düdük sesi, sonra bir ifritin nefes alışına benzer bir soluma… Ve tren durdu. Havasını sert aydınlığı ile kıran sert lâmbaları ile, sağa sola koşuşan yolcularının telâşı ile, yüksek, alçak bir yığın insan çığlığı ve eşyanın sükûneti ile bu… tamamını oku »

İnsanlar Arasındaki Adaletsizlik, Michel de Montaigne

Plutarkhos, ruhun yeteneklerinden, iç değerlerimizden bahseder. Der ki; düşünürsek hayvanla hayvan arasında çok büyük farklar yoktur, insanla insan arasında olduğu gibi. Epaminondas’ı ben de hayal ettiğim ölçüde, tanıdığım aklı başında herhangi bir insandan o kadar uzak görüyorum ki Plutarkhos’dan da… tamamını oku »

Mükeyyifat, Ahmet Haşim

bu eser epilog‘dan kaldırılmış. neden? Mükeyyifat, Ahmet Haşim – Deneme Kaynak: Bize Göre, Ahmet Haşim, Dergâh Yayınları Gönderen: Samet Altun, (02.09.16, 17.20) < önceki eser  •  rastgele  •  sonraki eser > [ hata bildir ] hata türü: * yazım hataları biçim… tamamını oku »

Şiir ve Lailaheillallah, İsmail Süphandağı

ŞİİR, KALP tutulmasına karşıydı. Gülmenin önemli bir nedeniydi kalp tutulması. Şiir ile gülme eylemi arasındaki ayrıma buradan nazar edenler, şiir ile gülme arasında bir karşıtlık buluyordu. Kalbi tutulabilenlerin şen görünen kahkahası ile kalbi eşyadan akseden hüzne açık şair yüreği arasındaki… tamamını oku »

Surat Asmak Hakkımız, İsmet Özel

İyi bir sonuç iyi bir başlangıcın ürünü müdür? Kendimize hayvanlar dünyasını örnek alırsak iyi bir sonuç elde etmek için iyi bir başlangıç yapmamız lazım diye düşünebiliriz. Balıklar kötü başlıyorlar hayata. Çok yumurtluyorlar, çabuk çoğalıyorlar ama aynı çabuklukta telef olabiliyorlar. Buna… tamamını oku »

Tersi ve Yüzü, Albert Camus

Tuhaf ve yalnız bir kadındı. Ruhlarla sıkı bir ilişkisi vardı, onların kavgalarını, kızgınlıklarını benimser, ailesinden olup da sığındığı dünyada iyi gözle bakılmayan kimi kişileri görmeye yanaşmazdı. Hiç beklenmedik bir zamanda kız kardeşinden gelen küçük bir miras geçti eline. Bir yaşamın… tamamını oku »

Yaşıyor, Yani Savaşıyor Olmak, İsmet Özel

Dünyaya gelmek, bir saldırıya uğramaktır. Doğan bebek, havanın ciğerlerine olan saldırısının verdiği acıyla haykırır. Soğuk saldırır bize, sıcak saldırır. Açlığın, hastalığın, korkunun saldırılarını savuşturma yoluyla yaşarız, hayatta kalırız. Yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir. Bir gün son nefesimizi… tamamını oku »

Yedi, Samet Altun*

Bir – Rahatça Uyuşmuş Bu bir dejavu olsa gerek, ya da ona benzer bir şey. Burda otururken hissettiğim ne eksik ne fazla olan şeyleri, “hatırlıyorum” bir yerden.. Kimseyi yormayacak bir dinginlik hâli ile, kimseyi anmaya niyeti olmayan geçici yalnızlıklara açılan… tamamını oku »