epilog hakkında

uzak ülke’ye sevgilerimizle…

“bir şeylerin yanlış gitmeye başladığı daha o ilk anda neler hissedilir, doğrusu pek bilinmez ama yine de sonsuz bir özlem, bir hasretle bizi çeken bir uzak ülke’yi düşünürüz hep, bir “en” son olarak. 

düşlerimiz vardır bir yerlerde, saklıdır herkesten, bazen kendimizden bile. herkesin düşleri vardır bir yerlerde… yakalanmayı bekler, kendimizden habersiz, bir uzak ülke’yi düşleriz… uzakta, doğusunda düşlerimizin. asla, asla, asla varamadığımız bir yerlerde. 

burası, o düş ülke değil, olamaz da. burası, bilgisayarların soğuk gerçekliğinde, akım yoğunlukları arasında bir “kurtarılmış bölge” olabilir olsa olsa…

uzak ülke’ye dair söylenebilecek ilk şeylerden biri çok uzak olmasıdır. bunun için bir toprak parçasını baz almak oldukça yanlış olur.

uzak ülke’ye ulaşmaya çalışırken bile hep orayı hayal etmek bize daha hızlı yol aldırır. içinizdeki umutları paylaşmaya dair isteğiniz var ise uzak ülke’yi bulmak için kuzey yldızı doğrultusunda ilerleyin. mutlaka bulacaksınız. buna inanın.

uzak ülke’ye vardığınızda, buna alıştığınız zaman gözlerinizi kapatmanız bile yeterli olabilir, paylaşmanın zevkine varın. uzak ülke’nin her bir yerinde sizi dinlemek isteyen veya size bir şeyler anlatmak isteyen insanlar olacaktır. çoğu zaman sadece insanlar olmayacaktır. yoldan geçerken gördüğünüz bir ağaç bile size bir şeyler anlatmak ister.

uzak ülke’de gece bir farklıdır. korkacağınız bir şey yoktur. size umudu anlatmak isteyen, karanlık gökyüzünü süsleyen nice yıldızlar vardır. sizin umutlarınızı da onlara taşır yıldız meltemi.

her şey gözlerinizi açtığınızda biter. ulaşabileceğinizden daha yakın bir ülkeden ayrılmış, gerçekliğin kaybolmuşluğundan geri dönmüşsünüzdür. uzak ülke’ye dönme umuduyla… “1

benzer bir ulaşma arzusuyla epilog; yirmi sekiz ağustos iki bin on altı gecesi, ‘bizim’ sevdiğimiz eserleri biriktirmek ve bunlara istediğimiz anda kolayca erişmek ve hatta sizlerin de bu eserlere erişebilmeniz amacıyla yayına başlamıştır.

epilog olsa olsa bir yağmur damlasının üçte biri kadardır, kitaplar ise okyanus… epilog, hiçbir zaman tam olarak kitapların yerini tutamaz. burada yayımlanmış eserler, kitaplarımız yanımızda olmadığında da okumaktan geri kalmayalım düşüncesi ile yayımlanmıştır. eğer mümkünse, burada eserlerini okuyup sevdiğiniz yazarların kitaplarını satın alın ve oradan okuyun.

epilog‘un takip edebileceğiniz bir ‘sosyal’ medya sayfası bulunmamaktadır ve kuvvetle muhtemelen gelecekte de olmayacaktır.

eserlerle ilgili değil ama, epilog ile ilgili eleştirilerinizi ve tavsiyelerinizi lütfen bizlere iletin.

bizden bu kadarı.

dokuz şubat iki bin on yedi


künye

epilog ile ilgili iletiler:

epilog@mefhum.org

yayım hakları ve kötüye kullanımla ilgili iletiler:

hakhukuk@mefhum.org

aramıza katılmak isterseniz:
(kayıt bilgi formu talebi için)

kayit@mefhum.org

samet altun:

s.altun@mefhum.org

samet cevher:

s.cevher@mefhum.org

tuğba yerlikaya:

t.yerlikaya@mefhum.org

ayşegül hacıhaliloğlu

a.hacihaliloglu@mefhum.org


sayımsuyum(yok):

son sayıma göre epilog‘da;

yüz on dokuz yazardan on dört türde dört yüz otuz yedi eser,
altmış kitap sayfası,
otuz bin altı yüz kırk dört dize ve cümle,
ve yüz yedi sesli şiir (toplam; altı saat, kırk bir dakika ve üç saniye uzunluğunda) bulunuyor.

yayım hakları

• epilog, yayımlanan eserlerin hiçbirinden maddi bir fayda sağlamamaktadır.

• epilog‘da yayımlanan eserlerin ve ses kayıtlarının tüm hakları saygıdeğer sahiplerine veya temsilcilerine aittir.

• eserlerin ve ses kayıtlarının epilog‘da yayımlanması için henüz herhangi bir izin almamıştır, bu durum hak sahiplerinin inisiyatifindedir.

• ‘epilog‘un kaynak olarak gösterildiği eserlerden alıntı yaptığınızda, siz de kaynak olarak epilog‘u göstermelisiniz.

• epilog; eserlerin ve ses kayıtlarının yayımlanması için henüz herhangi bir izin almadığından, yalnızca epilog‘da yayımlanmış yazılar haricinde kaynak olarak gösterilemez. epilog‘da okuduğunuz bir eserden alıntı yapacaksanız; kaynak olarak, eserde belirtilen kaynağı göstermelisiniz.

• bir eser sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, söz konusu yazı veya ses kaydı, ikinci bir uyarıya gerek kalmadan, en fazla yüz yirmi saat içerisinde epilog‘dan kaldırılır. bu konuyla ilgili taleplerinizi hakhukuk@mefhum.org adresine gönderebilirsiniz.

reklamlar

MEFHUM.ORG bağış toplamamaktadır ve bağış toplama işinde aracı değildir, MEFHUM.ORG’un bu husustaki rolü tanıtım ve yönlendirmedir. bağışlar, bağışçılar ve kuruluşlar arasındadır; oluşması olası sorunlardan MEFHUM.ORG sorumlu tutulamaz. reklamlar öykü, şiir, resim, fotoğraf ve video şeklinde görülebilir. 

MEFHUM.ORG’da yalnızca, kâr amacı gütmeyen ve / veya izin almadan yardım toplama hakkına sahip şu kuruluşların reklamları yayımlanmaktadır:

   • türk kızılayı,

   • türkiye zihinsel yetersiz çocukları yetiştirme ve koruma vakfı,

   • türkiye yeşilay cemiyeti,

   • mor çatı kadın sığınağı vakfı,

   • lösemili çocuklar vakfı,

   • tohum otizm derneği,

   • kanserli çocuklara umut vakfı,

   • türkiye erozyonla mücadele, ağaçlandırma ve doğal varlıkları koruma vakfı,

   • darüşşafaka cemiyeti.

kota kullanımı

epilog, internet kotanızın en az kullanımı için bazı önlemler almıştır. tüm sayfalar sıkıştırılmıştır ve boyutları oldukça küçüktür, neredeyse hiçbir sayfada görsel kullanılmamıştır, sesli şiirlerde ve video reklamlarda verilerin siz istemeden önbelleğe yüklenmesi önlenmiştir. ortalama boyutlar:

ilk ziyaret: ~ üç mb
yazılar: ~ kırk kb
sayfalar: ~ yüz yirmi beş kb
video reklamlar: ~ on iki mb
fotoğraf reklamlar: ~ yüz elli üç kb
sesli şiirler: ~ beş mb

fotoğraf

eser sahibi: samet cevher

tam boyutlu, yüksek çözünürlüklü arkaplan fotoğrafı, epilog gibi; ticari amacı olmayan internet sayfalarında, kaynak göstermek koşuluyla kullanılabilir. tam boyutlu (dört bin yüz altmış X üç bin yüz yirmi px) fotoğrafı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Creative Commons Lisansıbu eser creative commons alıntı-gayriticari uluslararası lisansı ile lisanslanmıştır.


epilog‘u ilk kez ziyaret edenlerin okuması gerekenler (breh! peh!):

turgut uyar – geyikli gece
oğuz atay – demiryolu hikayecileri veya oğuz atay – korkuyu beklerken yahut oğuz atay – son yemek
ismet özel – of not being a jew

melih cevdet anday – teknenin ölümü
ismet özel – mazot ya da ismet özel – sevgilim hayat
ismet özel – sevgilime iftira
nâzım hikmet ran – saman sarısı veya nâzım hikmet ran – umut
attilâ ilhan – kaptan
pınar öğünç – adını yaşam oteli koy

edip cansever – umutsuzlar parkı yahut edip cansever – akdeniz salgını
ece ayhan – bakışsız bir kedi kara

cahit zarifoğlu – yedi güzel adam ya da cahit zarifoğlu – mavi gök orda mı
attilâ ilhan – müjgan’a aşk şarkıları


1 emre taşcı ve vedat kamer, uzak ülke.

epilog • epilog hakkında • yirmi sekiz ağustos iki bin on altı