mektup

Ataol Behramoğlu’na 12. Mektup, İsmet Özel

Tarihsiz*

Ataol Kardeşim,

Gece taaruzundan dönüyorduk. İçinde bulunduğumuz REO hızla alaya doğru ilerliyordu. Yol bitmek bilmiyordu. Yirmi kadar adam, soğuğun ve açlığın etkisiyle büzülmüş uyukluyordu. Herkes vardığı yerde sıcak yemek ve yatak bulamıyacağını biliyordu. Umutsuzluk çökmüştü. Gün yorgunlukla geçmişti ve önümüzdeki günün beter olacağı bilinen bir şeydi. Aracın içini boğan zifir asker adamların içinden yayılmıştı. Açtık ve soğuk kemiklerimize işliyordu. Bir an tiz, yanık bir ses yükseldi. Bir uzun hava. Bir saattir ağzını bıçak açmıyan adamlardan sesler gelmeye başladı.

   HELAL OLSUN

   YAŞA

   ALLAH RAZI OLSUN

Ben içimden kopan şeyi pek iyi bildiğimden herkesin duygularını iyi değerlendirebiliyordum. İçimize bir şey dolmuştu. Gıdalı bir şey. Bir şey eklendi bize. Daha dik duruldu. Yaşamakla bir bağ kuruldu. Ve o sese bir tapınış başladı. Esasen tapınmayla birlikte hayat da başladı. Ben bir şairim ve düz yazıyı iyi kıvıramıyorum. Bunu yazmayı mutlaka diledim. Çünkü ömrüm boyunca sanatın işlevinin ne olduğunun somutlandığını görmemiştim. İlk kez insan yaşamasına maddi olmadığı sanılan bir unsurun böylesine müdahale ettiğini ve onu değiştirdiğini gördüm. Öyle ki biçim ve öz ilişkileri değil, yaşamaya bir yanıt oluşu (sanatın) ilgimi çekti.

Telini aldım. Burada bir arkadaşımız var senden bir gün önce terhis olacak. Onun seninle gelmesini düşündük. Buna onun ihtiyacı vardır. Eğer karar verirsek Zülküf getirip onu sana teslim edecek. Çok çile çekmiş saygı değer ve kültürlü bir arkadaştır. Yedisi akşamı orada olabilir ve ertesi gün birlikte yola çıkarsınız. Adı Arman Vartanyan, bir ermeni general değil bir ermeni müzisyen. Bir yıl Atğm -10 yıl Hapis- mütebakisinde ER. Bu bilgiler sende kalsın. Bana sonra yazarsın, şimdilik kesiyorum. Hoşçakal.

Ben 47/4 tertip askerim 10 Ekimde terhis olacam. Ne zaman görüşeceğimizi kestiremiyorum.

Sevgiler


Ataol Behramoğlu’na 12. Mektup, İsmet Özel – Mektup
Kaynak: Genç Bir Şairden Genç Bir Şaire Mektuplar, Ataol Behramoğlu ve İsmet Özel, Oğlak Yayınları
Gönderen: Samet Cevher (14.08.18, 23.18)